Folie polaryzacyjne

Zmieniają niespolaryzowane światło w spolaryzowaną falę płaską.

Folie polaryzacyjne

To specjalistyczny produkt, który powoduje, że przechodzące przez nią niespolaryzowane światło staje się spolaryzowaną falą płaską.


Struktura folii liniowej polaryzacyjnej ma konstrukcję mikro żaluzji. Wielkości tych przerw muszą być dobrane do amplitudy fali świetnej. Wymaga to niezwykle precyzyjnej i skomplikowanej technologii produkcji.


Dzieje się tak dzięki temu, że folia polaryzacyjna liniowa przepuszcza tylko fale zgodne z jej płaszczyzną polaryzacji. Pozostałe fale elektromagnetyczne zostają zatrzymane.

Folie_polaryzacyjne

Działanie filtra polaryzacyjnego. 

Po lewej obraz bez filtra, po prawej po zastosowaniu filtra polaryzacyjnego.

Jak działa folia polaryzacyjna?

Podstawowym zastosowaniem folii polaryzacyjnej jest eliminacja refleksów świetnych. Refleksy to niekorzystne, utrudniające obserwację odbite od powierzchni przedmiotów promienie świetlne.


Na filmie prezentujemy ekran smartfona oświetlony światłem rozproszonym. Powoduje to powstanie refleksów, jednocześnie zakłócając dostrzeganie elementów na ekranie telefonu. Zastosowanie pod odpowiednim kątem foli polaryzacyjnej znacznie ogranicza refleksy i powoduje polepszenie widoczności ekranu.

Jak działa folia polaryzacyjna na ekranie komputera?

W przypadku zastosowania dwóch warstw folii polaryzacyjnej liniowej, światło zostaje przepuszczone jedynie w momencie, kiedy przestrzenie polaryzacyjne znajdują się w jednej płaszczyźnie. Jeśli skrzyżujemy folie polaryzacyjne tak, że płaszczyzny mikro żaluzji będą ustawione do siebie pod kątem 90 stopni, światło spolaryzowane przez pierwszą folię, zostanie całkowicie zatrzymane przez drugą warstwę folii polaryzacyjnej.


Film poniżej pokazuje możliwość ukrycia treści na monitorze. Dzieje się to dzięki temu, że monitory pokryte są warstwą folii polaryzacyjnej. Zastosowanie drugiej warstwy folii polaryzacyjnej, pozwala na płynne regulowanie widoczności obrazu, aż do jego zupełnego przysłonięcia.

Polaryzacja Światła Liniowa

Światło widzialne , którego  źródłem  jest np.: żarówka, jest światłem niespolaryzowanym. Oznacza to, że wektory promieniowania magnetycznego i elektrycznego rozchodzą się w sposób nieuporządkowany. Polaryzacja fali świetlnej polega na wymuszeniu drgań pola elektrycznego i magnetycznego w jednym stałym kierunku, który narzuca rodzaj użytego polaryzatora.

Rysunek poniżej przedstawia polaryzację fali świetlnej przez polaryzator z mikro żaluzją, jaki jest folia polaryzacyjna. Przepuszcza ona jedynie część fali, które pokrywają się z płaszczyzną żaluzji polaryzatora, eliminując pozostałe składowe promieniowania. W efekcie otrzymujemy światło spolaryzowane liniowo.

Kolejny polaryzator jest ustawiony mikrożaluzjami pod kątem 90°. Powoduje to całkowite zatrzymanie fali świetlnej.

Polaryzacja Światła Liniowa

Polaryzacja Światła Kołowa

Folia Polaryzacyjna Kołowa o wyspecjalizowany produkt, będący szczególnym rodzajem foli polaryzacyjnej eliptycznej. Struktura foli polaryzacyjnej kołowej umożliwia przepuszczanie tylko tej części fali świetlnej, która obraca się w kierunku zgodnym z polaryzacją folii kołowej.


W zależności od kierunku obrotu polaryzacji wyróżniana jest folia polaryzacyjna prawoskrętna i lewoskrętna.

Folia polaryzacyjna kołowa zapewnia doskonała skuteczność w eliminacji refleksów, ponieważ działa pod dowolnym kątem, blokując przejście fali świetnej, innej niż kierunek obrotu polaryzacji.

Kołowa polaryzacja światła jest wyjątkowym przypadkiem bardziej ogólnej polaryzacji eliptycznej. Polega na przepuszczaniu przez polaryzator tylko tej części fali elektromagnetycznej spolaryzowanej, która obraca się w płaszczyźnie zgodnej z płaszczyzną filtra polaryzującego. 

Jak działa folia polaryzacyjna kołowa na okularach?

Na filmie widać, że folia polaryzacyjna kołowa zatrzymuje silny odblask światła, niezależnie od kąta, pod jakim jest ustawiona do powierzchni obijającej światło. Taki efekt otrzymujemy niezależnie od stosowania foli polaryzacyjnej prawo lub lewoskrętnej.

Skontaktuj się z nami

Sprzedaż hurtowa i detaliczna

42 250 77 56

Montaż folii okiennej

42 250 73 34

Dział techniczno-wdrożeniowy 
(badania, ekspertyzy, warsztaty)