
To specjalistyczny produkt, który powoduje, że przechodzące przez nią niespolaryzowane światło staje się spolaryzowaną falą płaską.
Struktura folii liniowej polaryzacyjnej ma konstrukcję mikro żaluzji. Wielkości tych przerw muszą być dobrane do amplitudy fali świetnej. Wymaga to niezwykle precyzyjnej i skomplikowanej technologii produkcji.
Dzieje się tak dzięki temu, że folia polaryzacyjna liniowa przepuszcza tylko fale zgodne z jej płaszczyzną polaryzacji. Pozostałe fale elektromagnetyczne zostają zatrzymane.

Eliminacja odblasków
Podstawowym zastosowaniem folii polaryzacyjnej jest eliminacja refleksów świetnych. Refleksy to niekorzystne, utrudniające obserwację odbite od powierzchni przedmiotów promienie świetlne.
Na filmie poniżej prezentujemy ekran smartfona oświetlony światłem rozproszonym. Powoduje to powstanie refleksów, jednocześnie zakłócając dostrzeganie elementów na ekranie telefonu. Zastosowanie pod odpowiednim kątem foli polaryzacyjnej znacznie ogranicza refleksy i powoduje polepszenie widoczności ekranu.
Jak działa folia polaryzacyjna? – zobacz film
Blokowanie fali świetlnej
W przypadku zastosowania dwóch warstw folii polaryzacyjnej liniowej, światło zostaje przepuszczone jedynie w momencie, kiedy przestrzenie polaryzacyjne znajdują się w jednej płaszczyźnie. Jeśli skrzyżujemy folie polaryzacyjne tak, że płaszczyzny mikro żaluzji będą ustawione do siebie pod kątem 90 stopni, światło spolaryzowane przez pierwszą folię, zostanie całkowicie zatrzymane przez drugą warstwę folii polaryzacyjnej.
Film poniżej pokazuje możliwość ukrycia treści na monitorze. Dzieje się to dzięki temu, że monitory pokryte są warstwą folii polaryzacyjnej. Zastosowanie drugiej warstwy folii polaryzacyjnej, pozwala na płynne regulowanie widoczności obrazu, aż do jego zupełnego przysłonięcia.
Jak działa folia polaryzacyjna na ekranie komputera? – zobacz film
Pozostałe zalety
- Zaletą foli polaryzacyjnej jest łatwa obróbka gotowego produktu. Przy pomocy nożyka lub nożyczek możemy uzyskać dowolne kształty.
- Od strony zewnętrznej folię przed zarysowaniami zabezpiecza specjalna warstwa ochronna.
Nie chcesz czekać? Skontaktuj się z nami: 42 250-77-56 lub handel@foliaokienna.pl
Folia Polaryzacyjna Kołowa
To wyspecjalizowany produkt, będący szczególnym rodzajem foli polaryzacyjnej eliptycznej. Struktura foli polaryzacyjnej kołowej umożliwia przepuszczanie tylko tej części fali świetlnej, która obraca się w kierunku zgodnym z polaryzacją folii kołowej.
W zależności od kierunku obrotu polaryzacji wyróżniana jest folia polaryzacyjna prawoskrętna i lewoskrętna.
Folia polaryzacyjna kołowa zapewnia doskonała skuteczność w eliminacji refleksów, ponieważ działa pod dowolnym kątem, blokując przejście fali świetnej, innej niż kierunek obrotu polaryzacji.
Jak działa folia polaryzacyjna kołowa na okularach? – zobacz film
Na filmie powyżej widać, że folia polaryzacyjna kołowa zatrzymuje silny odblask światła, niezależnie od kąta, pod jakim jest ustawiona do powierzchni obijającej światło. Taki efekt otrzymujemy niezależnie od stosowania foli polaryzacyjnej prawo lub lewoskrętnej.
Zastosowania
Właściwości folii polaryzacyjnych do selektywnego przepuszczania określonych typów światła dały im szerokie zastosowanie.
Zjawisko polaryzacji wykorzystywane jest m.in.:
- W optycznej analizie naprężeń w materiałach
- Jako polaryzator na monitorach LCD
- W okularach 3D służących do oglądania trójwymiarowych obrazów.
- Projekcja filmów w kinach typu IMAX
- Usuwania refleksów oślepiających kierowców na drodze. Zarówno pochodzących z naturalnego oświetlenia, jak i od innych pojazdów.
- Filtry fotograficzne
- Zdjęcia i znaki holograficzne, np.: na banknotach
Dostępne folie polaryzacyjne
Ekspertyzy, badania folii polaryzacyjnych

-Jak rozpoznać folię polaryzacyjną?
-Jak sprawdzić rodzaj folii polaryzacyjnej?
-Jakie są różnice w działaniu folii polaryzacyjnej liniowej i kołowej?
-jak dobrać folię polaryzacyjną do ekranu telewizora lub monitora?
Na te i inne pytania dotyczące folii polaryzacyjnych otrzymają Państwo odpowiedź pisząc na adres email:
UWAGA! Aby wykonać skuteczne badanie próbka folii polaryzacyjnej powinna charakteryzować się odpowiednią jakością.