Folie Fotochromatyczne

Dostosowywują się do natężenia światła słonecznego.

Folie fotochromatyczne

Inaczej folie przejściowe to folie dostosowujące się do natężenia światła słonecznego. Zjawisko to większość osób zna z samo przyciemniających się pod wpływem słońca okularów.


Wraz ze wzrostem natężenia oświetlenia, folia fotochromatyczna coraz bardziej się przyciemnia. Zmniejszenie działania promieni słonecznych na folię fotochromatyczną powoduje, że staję się ona ponownie niemal zupełnie przeźroczysta. Efekt ten folia zawdzięcza swojej budowie. Warstwa odpowiedzialna za działanie folii składa się bowiem z aktywowanej promieniowanie ultrafioletowym warstwy nanocząsteczek.


Folia już po około 30 sekundach ekspozycji na światło słoneczne ulega intensywnemu przyciemnieniu. Powrót do pełnej przezroczystość zajmuje jej około 10 minut, co zapewnia płynne rozjaśnianie folii przy zmniejszającym się oświetleniu zachodzącego słońca.

Folia fotochromatyczna

Działanie folii fotochromatycznej 
w różnych porach dnia.

Zalety folii fotochromatycznej

Płynna regulacja przejrzystości

Płynnie i niezauważalnie reguluje swą przejrzystość pod wpływem zmiany światła.

Zachowuje możliwość obserwacji przez okna przez we wszystkich stanach pracy folii fotochromatycznej.

Ochrona UV

Blokuje 99% promieniowania UV.

Ochrona przed odblaskami

Redukuje odblaski, zmniejsza zmęczenie oczu i poprawia komfort użytkowania pomieszczeń.

Nie wymaga instalacji elektrycznych

Działanie folii nie wymaga instalacji elektrycznych

Niższe koszta chłodzenia

Obniża koszty chłodzenia, redukując dostęp promieniowania słonecznego do chronionych folią fotochromatyczną pomieszczeń.

Jak działa folia fotochromatyczna?

Dane techniczne

Kolor folii

przezroczysty 
do przyciemnionego

Zastosowanie

folia wewnętrzna

Sposób aplikacji

do naklejania

Klej na folii

tak

Grubość

55 μ

Przepuszczalność światła widzialnego

75% max do 20% min

Redukcja promieni UV

99%

Redukcja promieniowania IR

90%

Budowa folii fotochromatycznej

  1. Powłoka przeciw zarysowaniom, zabezpiecza folie przed przypadkowymi uszkodzeniami mechanicznymi i pomaga w utrzymaniu folii w czystości.
  2. Warstwa polimeru z filtrem anty IR
  3. Klej wiążący
  4. Polimer główny z warstwą optycznie czynną
  5. Warstwa kleju instalacyjnego.
  6. Warstwa zabezpieczająca zdejmowana po instalacji folii na szybie.
folia fotochromatyczna budowa

Dodatkowe informacje

Zastosowanie

Folia fotochromatyczna znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba bezobsługowego, płynnego ograniczania nadmiernego oświetlenia. Stosujemy ją zatem w branży budowlanej, motoryzacyjnej, morskiej czy lotniczej.

Folia fotochromatyczna znajduje zastosowanie w:

Okularach fotochromatycznych
-znanych od lat 60 XX w. Obecnie stosowane materiały organiczne zapewniają, że okulary są lekkie a przez to wygodne w noszeniu. Polepszają one komfort widzenia, redukując odblaski. Dzięki redukcji promieniowania UVA i UVB chronią one oczy przed schorzeniami powodowanymi przez promieniowanie ultrafioletowe. 

Budownictwie
-doskonale regulując natężenie promieniowania słonecznego w chronionych pomieszczeniach. Nie ma konieczności doprowadzania instalacji elektrycznej do folii fotochromatycznej, aby zapewnić jej działanie. Daje to możliwość posiadania „inteligentnych okien” wszędzie tam, gdzie nie mam możliwość ingerencji w stolarkę okienną, w celu zamontowania na przykład folii LCD. Dynamiczna redukcja promieniowania słonecznego którą zapewnia folia fotochromatyczna, ma korzystny wpływ na stabilność temperaturową pomieszczeń. Co za tym idzie, posiadanie folii fotochromatycznej redukuje koszty klimatyzacji pomieszczeń.

Folia fotochromatyczna redukuje szerokie spektrum promieniowania ultrafioletowego UVA i UVB. Dzięki temu przedmioty wewnątrz pomieszczeń nie są narażone na degradację struktury pod wpływem ultrafioletu. Podnosi to ich trwałość, a także chroni przed utratą barw.

Transporcie
-samochodowym, kolejowym, morskim czy lotniczym. Redukcja olśnienia dzięki zastosowaniu foli fotochromatycznej wpływa znaczącą na sprawność kierowców, a co za tym idzie na bezpieczeństwo komunikacyjne. Poprawia także komfort pasażerów, redukując zmęczenie oczu i chronić wnętrza pojazdów przed przegrzaniem. 

Skontaktuj się z nami

Sprzedaż hurtowa i detaliczna

42 250 77 56

Montaż folii okiennej

42 250 73 34

Dział techniczno-wdrożeniowy 
(badania, ekspertyzy, warsztaty)