Folie fotochromatyczne

folia fotochromatyczna w Polsce

Inaczej folie przejściowe to folie dostosowujące się do natężenia światła słonecznego. Zjawisko to większość osób zna z samo przyciemniających się pod wpływem słońca okularów.

Wraz ze wzrostem natężenia oświetlenia, folia fotochromatyczna coraz bardziej się przyciemnia. Zmniejszenie działania promieni słonecznych na folię fotochromatyczną powoduje, że staję się ona ponownie niemal zupełnie przeźroczysta. Efekt ten folia zawdzięcza swojej budowie. Warstwa odpowiedzialna za działanie folii  składa się bowiem z aktywowanej promieniowanie ultrafioletowym warstwy nanocząsteczek.

Folia już po około 30 sekundach ekspozycji na światło słoneczne ulega intensywnemu przyciemnieniu. Powrót do pełnej przezroczystość zajmuje jej około 10 minut, co  zapewnia płynne rozjaśnianie folii przy zmniejszającym się oświetleniu zachodzącego słońca.

folia foto chromatyczna
Działanie folii fotochromatycznej w róznych porach dnia

Zastosowanie folii fotochromatycznej

Folia fotochromatyczna znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba bezobsługowego, płynnego ograniczania nadmiernego oświetlenia. Stosujemy ją zatem w branży budowlanej, motoryzacyjnej, morskiej czy lotniczej.

Folia fotochromatyczna znajduje zastosowanie w:

Okularach fotochromatycznych

-znanych od lat 60 XX w. Obecnie stosowane materiały organiczne zapewniają, że okulary są lekkie a przez to wygodne w noszeniu. Polepszają one komfort widzenia, redukując odblaski. Dzięki redukcji promieniowania UVA i UVB chronią one oczy przed schorzeniami powodowanymi przez promieniowanie ultrafioletowe. 

Budownictwie

-doskonale regulując natężenie promieniowania słonecznego w chronionych pomieszczeniach. Nie ma konieczności doprowadzania instalacji elektrycznej do folii fotochromatycznej, aby zapewnić jej działanie. Daje to możliwość posiadania „inteligentnych okien” wszędzie tam, gdzie nie mam możliwość ingerencji w stolarkę okienną, w celu zamontowania na przykład folii LCD. Dynamiczna redukcja promieniowania słonecznego którą zapewnia folia fotochromatyczna, ma korzystny wpływ na stabilność temperaturową pomieszczeń. Co za tym idzie, posiadanie folii fotochromatycznej redukuje koszty klimatyzacji pomieszczeń.

Folia fotochromatyczna redukuje szerokie spektrum promieniowania ultrafioletowego UVA i UVB. Dzięki temu przedmioty wewnątrz pomieszczeń nie są narażone na degradację struktury pod wpływem ultrafioletu. Podnosi to ich trwałość, a także chroni przed utratą barw.

Transporcie

-samochodowym, kolejowym, morskim czy lotniczym. Redukcja olśnienia dzięki zastosowaniu foli fotochromatycznej wpływa znaczącą na sprawność kierowców, a co za tym idzie na bezpieczeństwo komunikacyjne. Poprawia także komfort pasażerów, redukując zmęczenie oczu i chronić wnętrza pojazdów przed przegrzaniem. 

Nie chcesz czekać? Skontaktuj się z nami: 42 250-77-56 lub handel@foliaokienna.pl

Jak działa folia fotochromatyczna?

Jak działa folia fotochromatyczna? – zobacz film

Budowa folii

 1. Powłoka przeciw zarysowaniom, zabezpiecza folie przed przypadkowymi uszkodzeniami mechanicznymi i pomaga w utrzymaniu folii w czystości.
 2. Warstwa polimeru z filtrem anty IR
 3. Klej wiążący
 4. Polimer główny z warstwą optycznie czynną
 5. Warstwa kleju instalacyjnego.
 6. Warstwa zabezpieczająca zdejmowana po instalacji folii na szybie.
budowa folii fotochromatycznej
Struktura folii fotochromatycznej
Dane techniczne
Przeznaczenie
do naklejania
Zastosowanie
folia wewnętrzna
Klej na folii
Tak
Kolor folii
przezroczysty do przyciemnionego
Redukcja promieni UV
99%
Przepuszczalność światła widzialnego
75% max do 20% min
Redukcja promieniowania IR
90%
Grubość
55 μ

Zalety folii fotochromatycznej

 • płynnie i dynamicznie reguluje swą przejrzystość pod wpływem zmiany światła
 • działanie folii nie wymaga instalacji elektrycznych
 • folia jest możliwa do instalacji na już funkcjonujących oknach
 • blokuje 99% promieniowania UV
 • redukuje odblaski, zmniejsza zmęczenie oczu i poprawia komfort użytkowania pomieszczeń
 • obniża koszty chłodzenia, redukując dostęp promieniowania słonecznego do chronionych folią fotochromatyczną pomieszczeń
 • zachowuje możliwość obserwacji przez okna przez we wszystkich stanach pracy folii fotochromatycznej