Inaczej folie przejściowe to folie dostosowujące się do natężenia światła słonecznego. Zjawisko to większość osób zna z samo przyciemniających się pod wpływem słońca okularów.
Wraz ze wzrostem natężenia oświetlenia, folia fotochromatyczna coraz bardziej się przyciemnia. Zmniejszenie działania promieni słonecznych na folię fotochromatyczną powoduje, że staję się ona ponownie niemal zupełnie przeźroczysta. Efekt ten folia zawdzięcza swojej budowie. Warstwa odpowiedzialna za działanie folii składa się bowiem z aktywowanej promieniowanie ultrafioletowym warstwy nanocząsteczek.
Folia już po około 30 sekundach ekspozycji na światło słoneczne ulega intensywnemu przyciemnieniu. Powrót do pełnej przezroczystość zajmuje jej około 10 minut, co zapewnia płynne rozjaśnianie folii przy zmniejszającym się oświetleniu zachodzącego słońca.
Działanie folii fotochromatycznej w różnych porach dnia.
Zalety folii fotochromatycznej
Płynna regulacja przejrzystości
Płynnie i niezauważalnie reguluje swą przejrzystość pod wpływem zmiany światła.
Zachowuje możliwość obserwacji przez okna przez we wszystkich stanach pracy folii fotochromatycznej.
Ochrona UV
Blokuje 99% promieniowania UV.
Ochrona przed odblaskami
Redukuje odblaski, zmniejsza zmęczenie oczu i poprawia komfort użytkowania pomieszczeń.
Nie wymaga
instalacji elektrycznych
Działanie folii nie wymaga instalacji elektrycznych
Niższe koszta chłodzenia
Obniża koszty chłodzenia, redukując dostęp promieniowania słonecznego do chronionych folią fotochromatyczną pomieszczeń.
Powłoka przeciw zarysowaniom, zabezpiecza folie przed przypadkowymi uszkodzeniami mechanicznymi i pomaga w utrzymaniu folii w czystości.
Warstwa polimeru z filtrem anty IR
Klej wiążący
Polimer główny z warstwą optycznie czynną
Warstwa kleju instalacyjnego.
Warstwa zabezpieczająca zdejmowana po instalacji folii na szybie.
Folia samościemniająca - Dodatkowe informacje
Zastosowanie
Folia fotochromatyczna znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba bezobsługowego, płynnego ograniczania nadmiernego oświetlenia. Stosujemy ją zatem w branży budowlanej, motoryzacyjnej, morskiej czy lotniczej.
Folia samościemniająca fotochromatyczna znajduje zastosowanie w:
Okularach fotochromatycznych -znanych od lat 60 XX w. Obecnie stosowane materiały organiczne zapewniają, że okulary są lekkie a przez to wygodne w noszeniu. Polepszają one komfort widzenia, redukując odblaski. Dzięki redukcji promieniowania UVA i UVB chronią one oczy przed schorzeniami powodowanymi przez promieniowanie ultrafioletowe.
Budownictwie -doskonale regulując natężenie promieniowania słonecznego w chronionych pomieszczeniach. Nie ma konieczności doprowadzania instalacji elektrycznej do folii fotochromatycznej, aby zapewnić jej działanie. Daje to możliwość posiadania „inteligentnych okien” wszędzie tam, gdzie nie mam możliwość ingerencji w stolarkę okienną, w celu zamontowania na przykład folii LCD. Dynamiczna redukcja promieniowania słonecznego którą zapewnia folia fotochromatyczna, ma korzystny wpływ na stabilność temperaturową pomieszczeń. Co za tym idzie, posiadanie folii fotochromatycznej redukuje koszty klimatyzacji pomieszczeń.
Folia fotochromatyczna redukuje szerokie spektrum promieniowania ultrafioletowego UVA i UVB. Dzięki temu przedmioty wewnątrz pomieszczeń nie są narażone na degradację struktury pod wpływem ultrafioletu. Podnosi to ich trwałość, a także chroni przed utratą barw.
Transporcie -samochodowym, kolejowym, morskim czy lotniczym. Redukcja olśnienia dzięki zastosowaniu foli fotochromatycznej wpływa znaczącą na sprawność kierowców, a co za tym idzie na bezpieczeństwo komunikacyjne. Poprawia także komfort pasażerów, redukując zmęczenie oczu i chronić wnętrza pojazdów przed przegrzaniem.