Folie przeciwsłoneczne, elektryczne, lustrzane.

Folie elektryczne LCD

Folie elektryczne LCD

czy też PDLC (Smart Glass), to wciąż nowość na polskim rynku aranżacji wnętrz. Możliwość sterowania przejrzystością folii zapewnia nam pełną prywatność. Wygodę w obsłudze zapewnia cała gama wyłączników klasycznych, przenośnych, pilotów czy aplikacji dla systemów Android i iOS.

Folia LCD (szyba Smart Glass) działa w prostym OBWODZIE ELEKTRYCZNYM. Pozwala to na swobodne dołączanie zewnętrznych elementów sterujących. Od potrzeb użytkowników zależy połączenie folii elektrycznej z mechanizmami takimi jak: wyłączniki zmierzchowe, czujniki ruchu czy systemy inteligentnego domu.

Folia LCD pracuje w dwóch stanach:

 • wyłączonym-wtedy folia jest matowa
 •  załączonym,  gdy folia jest przezroczysta i niemal niezauważalna dla ludzkiego oka.

Właściwości folii LCD

Folia LCD w stanie wyłączonym, przepuszcza światło na poziomie 70%, a załączona w ponad 80%. Wysoka przepuszczalność światła w stanie matowym powoduje, że przy wyłączonej folii pomieszczenia pozostają dobrze oświetlone światłem naturalnym, a jednocześnie skutecznie zapewniają nam dyskrecję. Folia elektryczna pozwala zachować prywatność bez przyciemniania pomieszczenia, co niemożliwe jest w przypadku tradycyjnych zasłon, rolet czy żaluzji.

Kolejna zaletą folii LCD jest odbijanie światła z oświetlenia wewnętrznego na poziomie około 30%. Dzięki temu w bardziej efektywny sposób wykorzystane jest wewnętrzne oświetlenie biur lub mieszkań, w których zastosowano folię elektryczną. W połączeniu z systemami regulacji natężenia oświetlenia w pomieszczeniach,  pozwala to długofalowo osiągnąć wymierne korzyści związane ze spadkiem zużycia energii elektrycznej przeznaczonej na doświetlenie przestrzeni.

Działanie folii LCD

Ciekłokrystaliczna folia LCD w stanie wyłączonym zapewnia pełną anonimowość. Rozproszenie światła powoduje efekt zmatowienia, uniemożliwiając obserwację poprzez powierzchnię, na której została użyta.

Jedynie w przypadku bezpośredniego kontaktu obiektu z wyłączoną folią możemy dostrzec jego ciemniejszy zarys.

Dzięki temu w przypadku stosowania folii LCD np.: w witrynach sklepowych, naklejone na szybach od wewnątrz napisy będą widoczne dla klienta znajdującego się na zewnątrz, pomimo zmatowionej folii (folia wyłączona). Jednocześnie wnętrze sklepu pozostaje niewidoczne dla obserwatorów zewnętrznych.

Zalety folii elektrycznej

 • Łatwość w utrzymaniu czystości to kolejna zaleta folii elektrycznej.W przeciwieństwie do rolet czy żaluzji, inteligentne szkło pozwala na utrzymanie sterylnej czystości.Ma to istotne znaczenie zarówno w przypadku wielkopowierzchniowych przestrzeni biurowych czy sklepowych, jak i w  mieszkaniach, ograniczając ilość czynników alergicznych w otoczeniu.
 • Struktura folii LCD pozwala na wycinanie dowolnych kształtów, przy jednoczesnym zachowaniu jej wszystkich zalet.
 • Folię LCD można stosować na dowolnej szklanej lub plastikowej powierzchni. Dzięki warstwie kleju jest ona gotowa do samodzielnego montażu.

Tylna projekcja

Niezwykle efektownym zastosowaniem folii LCD jest TYLNA PROJEKCJA. Struktura folii elektrycznej pozwala na używanie jej jako ekranu dla multimediów wyświetlanych przy użyciu projektora. Nie ma tu ograniczeń co do powierzchni ekranu. Emisja np.: materiałów reklamowych czy informacyjnych, może być prowadzona zarówno w niewielkich witrynach czy przeszklonych drzwiach sklepów, na szklanych ściankach sal konferencyjnych czy dużych oszklonych budynkach.

Zastosowanie

 • Mieszkania
 • Szklane drzwi
 • Pociągi
 • Sale konferencyjne
 • Biura
 • Urzędy

Włącz
Wyłącz
previous arrow
next arrow
Włącz
Włącz
Wyłącz
Wyłącz
previous arrow
next arrow

Drzwi włączone
Drzwi wyłączone
previous arrow
next arrow
Drzwi włączone
Drzwi włączone
Drzwi wyłączone
Drzwi wyłączone
previous arrow
next arrow

Włącz
Wyłącz
previous arrow
next arrow
Włącz
Włącz
Wyłącz
Wyłącz
previous arrow
next arrow

Ścianka wyłączona
Wyłączona
Włączona
previous arrow
next arrow
Wyłączona
Wyłączona
Włączona
Włączona
previous arrow
next arrow

Wyłaczone
Właczone
previous arrow
next arrow
Wyłaczone
Wyłaczone
Właczone
Właczone
previous arrow
next arrow

Ściana włączona
Ściana wyłączona
previous arrow
next arrow
Ściana włączona
Ściana włączona
Ściana wyłączona
Ściana wyłączona
previous arrow
next arrow

Produkty

Folia samoprzylepna LCD

Folia LCD samoprzylepna

Prosta w samodzielnym MONTAŻU samooprzylepna folia LCD

Folia LCD "aktywne szkło"

Folii LCD do laminacji

Folia LCD do zastosowań typu aktywne szkło

Jak działa folia LCD?

Folia LCD to ciekłe kryształy zamknięte w matrycy polimerowej. Reagują one na przyłożony ładunek elektryczny. W stanie statycznym (bez przyłożonego napięcia) cząsteczki ciekłych kryształów pozostają w losowej konfiguracji, która załamuje padające światło. To powoduje, że folia jest nieprzezroczysta (stan matowy). Po przyłożeniu napięcia, przepływ prądu przez ciekły kryształ sprawia, że cząsteczki ustawiają się zgodnie z  kierunkiem pola elektrycznego. Folia staje się przezroczysta i bez przeszkód przepuszcza światło. Odłączenie napięcia powoduje powrót do  losowej struktury polimeru, przechodzące światło jest ponownie mocno rozproszone i folia ponownie staje się matową powierzchnią.

Napięcie załączone

Napięcie załączone

Po załączeniu napięcia, przepływ prądu powoduje polaryzację ciekłego kryształu. Jego struktura staje się uporządkowana. Światło zaczyna swobodnie przechodzić przez przezroczystą strukturę.

Rozłączona
Napięcie rozłączone

Napięcie wyłączone

Wyłączenie napięcia powoduje powrót do przypadkowej konfiguracji struktury kryształu. Folia staje się matowa, ograniczając widoczność z obydwu stron. Dzięki wysokiej przepuszczalności światła w stanie matowym, pomieszczenie pozostaje dobrze oświetlone.

STEROWANIE

 • Smartfon
 • Odbiornik Wi-Fi
Aplikacja mobilna

Smartfon z aplikacją do sterowania
Aplikacja na smartfony w połączeniu z  z odbiornikiem WiFi pozwala sterować inteligentną Folią LCD (Smart Glass) z dowolnego miejsca w domu korzystając z telefonu. Połączenie internetowe z systemami sterowania w pomieszczeniach, pozwala na zdalne załączanie i wyłącznie folii. Aplikacja  dostępna jest na Androida oraz iOS.

Odbiornik WI-FI

Odbiornik WiFi
Umożliwia połączenie z domową siecią bezprzewodową, w tym ze smartfonem.

Parametry techniczne:

 • napięcie pracy: 230 V AC,
 • częstotliwość WiFi – 2.4 Ghz.
 • Pilot
 • Odbiornik radiowy
Pilot

Pilot do sterowania odbiornikiem
Ergonomicznie skonstruowane piloty do sterownia przejrzystością umożliwiają sterowanie z każdego miejsca w pomieszczeniu bez konieczności wstawania do przełączników. 


Odbiornik radiowy

Odbiera sygnał z pilota i włącza bądź wyłącza transformator zasilający folię. Parametry:

 • zasięg działania 250 m (otwarta przestrzeń),
 • częstotliwość pracy 868 MHz,
 • zasilanie 230 V AC.
 • Wyłącznik bezprzewodowy
 • Klasyczny wyłącznik
Wyłącznik przenośny
Wyłącznik przenośny

Bezprzewodowy pilot w formie przełącznika. Doskonałe rozwiązanie na umieszczenie wyłącznika bez konieczności prowadzenia instalacji lub w nietypowych miejscach, jak np.: blat biurka. Montowany na taśmę dwustronną lub wkręty.

Wymiary: 90 x 80 x 11,5 mm

Wyłącznik ścienny

Klasycznie wyglądający włącznik dzięki różnorodności kształtów pozwala na estetyczne zharmonizowanie z wystrojem wnętrza.

Zasilanie folii LCD

 • Transformator w obudowie z przełącznikiem
 • Okrągły transformator bez obudowy
Transformator z przełącznikiem

Obudowany transformator z przełącznikiem, stosowany jest tam, gdzie chcemy uzyskać dodatkową, mechaniczną kontrolę nad zasilaniem układu z folią LCD, a także ze względów estetycznych.

Utrzymanie prawidłowego (47 V) napięcia dodatkowo zabezpiecza zastosowany w transformatorze POZYSTOR. W przypadku przegrzania układu elektrycznego element ten gwałtownie zwiększa swoją REZYSTANCJĘ, zabezpieczając folię przed uszkodzeniem na skutek PRZEPIĘCIA. 

Wymiary: 68 mm (szer) x 110 mm (wys) x 55 mm (gł)

 
Transformator

Instalacyjna wersja transformatora stosowana w układach zasilania folii  LCD. Plastikowa obudowa zalana żywicą również zawiera POZYSTOR, gwarantujący zabezpieczenie przed przepięciami i bezpieczną eksploatację folii elektrycznej.

Wymiary: zależne od mocy