Folie elektryczne LCD

Zmieniają swą przejrzystość na żądanie.

Folie elektryczna LCD

Inaczej PDLC (Smart Glass), to wciąż nowość na polskim rynku aranżacji wnętrz. Możliwość sterowania przejrzystością folii zapewnia nam pełną prywatność. Wygodę w obsłudze zapewnia cała gama wyłączników klasycznych, przenośnych, pilotów czy aplikacji dla systemów Android i iOS.


Folia LCD (folia elektryczna) działa w prostym obwodzie elektrycznym. Pozwala to na swobodne dołączanie zewnętrznych elementów sterujących. Od potrzeb użytkowników zależy połączenie folii elektrycznej z mechanizmami takimi jak: wyłączniki zmierzchowe, czujniki ruchu czy systemy inteligentnego domu.

Folia LCD pracuje w dwóch stanach:

Folia_LCD_wyłączona

Wyłączonym – wtedy folia jest matowa

Folia_LCD_załączona

Załączonym – folia jest przezroczysta

Zalety folii LCD

Dyskrecja na żądanie

Wysoka przepuszczalność światła w stanie matowym powoduje, że przy wyłączonej folii pomieszczenia pozostają dobrze oświetlone światłem naturalnym, a jednocześnie skutecznie zapewniają nam dyskrecję.

Folia elektryczna pozwala zachować prywatność bez przyciemniania pomieszczenia, co niemożliwe jest w przypadku tradycyjnych zasłon, rolet czy żaluzji.

Odbijanie światła

Kolejna zaletą folii LCD jest odbijanie światła z oświetlenia wewnętrznego na poziomie około 30%. Dzięki temu w bardziej efektywny sposób wykorzystane jest wewnętrzne oświetlenie biur lub mieszkań, w których zastosowano folię elektryczną. W połączeniu z systemami regulacji natężenia oświetlenia w pomieszczeniach, pozwala to długofalowo osiągnąć wymierne korzyści związane ze spadkiem zużycia energii elektrycznej przeznaczonej na doświetlenie przestrzeni.

Dowolna 
powierzchnia

Struktura folii LCD pozwala na wycinanie dowolnych kształtów, przy jednoczesnym zachowaniu jej wszystkich zalet.

Folię LCD można stosować na dowolnej szklanej lub plastikowej powierzchni. Dzięki warstwie kleju jest ona gotowa do samodzielnego montażu.

Tylna projekcja

Niezwykle efektownym zastosowaniem folii LCD jest tylnia projekcja. Struktura folii elektrycznej pozwala na używanie jej jako ekranu dla multimediów wyświetlanych przy użyciu projektora. Nie ma tu ograniczeń co do powierzchni ekranu. Emisja 
np.: materiałów reklamowych czy informacyjnych, może być prowadzona zarówno w niewielkich witrynach czy przeszklonych drzwiach sklepów, na szklanych ściankach sal konferencyjnych czy dużych oszklonych budynkach.

Utrzymanie 
czystości

Łatwość w utrzymaniu czystości to kolejna zaleta folii elektrycznej. W przeciwieństwie do rolet czy żaluzji, inteligentne szkło pozwala na utrzymanie sterylnej czystości. Ma to istotne znaczenie zarówno w przypadku wielkopowierzchniowych przestrzeni biurowych czy sklepowych, jak i w mieszkaniach, ograniczając ilość czynników alergicznych w otoczeniu.

Jak działają folie LCD?

Folia LCD to ciekłe kryształy zamknięte w matrycy polimerowej. Reagują one na przyłożony ładunek elektryczny. W stanie statycznym (bez przyłożonego napięcia) cząsteczki ciekłych kryształów pozostają w losowej konfiguracji, która załamuje padające światło.


To powoduje, że folia jest nieprzezroczysta (stan matowy). Po przyłożeniu napięcia, przepływ prądu przez ciekły kryształ sprawia, że cząsteczki ustawiają się zgodnie z kierunkiem pola elektrycznego. Folia staje się przezroczysta i bez przeszkód przepuszcza światło. Odłączenie napięcia powoduje powrót do losowej struktury polimeru, przechodzące światło jest ponownie mocno rozproszone i folia ponownie staje się matową powierzchnią.

Napięcie rozłączone – wtedy folia jest matowa

Folia_LCD_Napięcie_rozłączone

Wyłączenie napięcia powoduje powrót do przypadkowej konfiguracji struktury kryształu. Folia staje się matowa, ograniczając widoczność z obydwu stron. 

Dzięki wysokiej przepuszczalności światła w stanie matowym, pomieszczenie pozostaje dobrze oświetlone.

Napięcie załączone – folia jest przezroczysta

Folia_LCD_Napięcie_załączone

Po załączeniu napięcia, przepływ prądu powoduje polaryzację ciekłego kryształu. Jego struktura staje się uporządkowana. 

Światło zaczyna swobodnie przechodzić przez przezroczystą strukturę.

Rodzaje folii LCD

Samoprzylepne

Wewnętrzne

Do laminacji

Wewnętrzne

Dodatkowe informacje

Sterowanie folią LCD

Aplikacja mobilna

LCD_aplikacja_mobilna

Aplikacja na smartfony w połączeniu z odbiornikiem WiFi pozwala sterować inteligentną Folią LCD (Smart Glass) z dowolnego miejsca w domu korzystając z telefonu. Połączenie internetowe z systemami sterowania w pomieszczeniach, pozwala na zdalne załączanie i wyłącznie folii. Aplikacja dostępna jest na Androida oraz iOS.

Pobierz dla Androida
Pobierz dla IOS

Pilot

LCD_pilot

Pilot do sterowania odbiornikiem. Ergonoicznie skonstruowane piloty do sterownia przejrzystością umożliwiają sterowanie z każdego miejsca w pomieszczeniu bez konieczności wstawania do przełączników.

Klasyczny przełącznik

LCD_przełącznik_klasyczny

Klasycznie wyglądający włącznik dzięki różnorodności kształtów pozwala na estetyczne zharmonizowanie z wystrojem wnętrza.

Transformator w obudowie z przełącznikiem

Obudowany transformator z przełącznikiem, stosowany jest tam, gdzie chcemy uzyskać dodatkową, mechaniczną kontrolę nad zasilaniem układu z folią LCD, a także ze względów estetycznych.

Utrzymanie prawidłowego (47 V) napięcia dodatkowo zabezpiecza zastosowany w transformatorze POZYSTOR. 
W przypadku przegrzania układu elektrycznego element ten gwałtownie zwiększa swoją REZYSTANCJĘ, zabezpieczając folię przed uszkodzeniem na skutek PRZEPIĘCIA.


Wymiary: 68 mm (szer) x 110 mm (wys) x 55 mm (gł)

Transformator z przełącznikiem 2
Okrągły transformator bez obudowy

Instalacyjna wersja transformatora stosowana w układach zasilania folii LCD. Plastikowa obudowa zalana żywicą również zawiera POZYSTOR, gwarantujący zabezpieczenie przed przepięciami i bezpieczną eksploatację folii elektrycznej.


Wymiary: zależne od mocy

Okrągły transformator bez obudowy

Skontaktuj się z nami

Sprzedaż hurtowa i detaliczna

42 250 77 56

Montaż folii okiennej

42 250 73 34

Dział techniczno-wdrożeniowy 
(badania, ekspertyzy, warsztaty)